natłuszczarka do paszy

W mieszankach paszowych, oprócz podstawowych komponentów w postaci zboża, śruty, dodatków mineralno-witaminowych, znajdują się również komponenty płynne. Najbardziej powszechnym jest olej, który zmniejsza pylistość mieszanki oraz podnosi wartość energetyczną.

Poziom energii w dawce pokarmowej ma wpływ na przyswajalność białka, a to warunkuje wzrost zwierząt, w tym intensywność przyrostów dobowych.

 

W ten sposób można znacząco skrócić czas tuczu, co przekłada się bezpośrednio na obniżenie kosztów produkcji. Tłuszcze mają ponad dwukrotnie więcej energii metabolicznej niż węglowodany i białka znajdujące się w zbożach. Poprawiają też przyswajanie witamin A, D3, E i K przez trzodę, a także sprawiają, że zwierzęta chętniej pobierają paszę.

 

Natłuszczanie pasz ma ogromne znaczenie przy żywieniu loch karmiących i tych przygotowywanych do rozrodu. Może też zaoszczędzić świniom stresu cieplnego, z którym mają do czynienia latem.

Natłuszczarka do paszy

Natłuszczanie paszy odbywa się w trakcie mieszania wszystkich składników w mieszalniku, na którą składa się pasza. Do tego procesu wykorzystuje się natłuszczarkę do paszy, która umożliwia podanie założoną dawkę oleju (np. słonecznikowego, rzepakowego, sojowego).

 

Oferowana przez nas natłuszczarka do pasz ma wydajność 10-15 l/minutę. Składa się ze zbiornika o pojemności 300 litrów, przewodu doprowadzającego do mieszalnika oraz specjalnej dyszy, którą montuje się w dachu mieszalnika. Każda natłuszczarka wyposażona jest w grzałkę 1400 W z termostatem. Jej zadaniem jest uzyskanie odpowiedniej temperatury oleju.

 

Istnieje możliwość zamówienia natłuszczarki w wersji ocieplonej, dzięki której przechowywanie oleju przy niskich temperaturach jest łatwiejsze.

Jak napełnia się natłuszczarkę?

Napełnienie natłuszczarki olejem najczęściej odbywa się ze zbiornika olejowego, który podłącza się do króćca wlotowego zamontowanego przy natłuszczarce. Alternatywnie urządzenie można napełnić od góry, po otwarciu pokrywy.

 

Standardowo dozowanie oleju z natłuszczarki do mieszalnika odbywa się w określonym czasie (tzw. dozowanie czasowe), który ustawia się na wyłączniku czasowym zamontowanym na urządzeniu. Jeżeli jednak klientowi zależy na dozowaniu ilościowym, oferujemy elektroniczny licznik oleju albo przepływomierz.