zaprawiarka do zboża

Bardzo ważnym elementem agrotechniki jest poprawne zaprawianie nasion przed siewem specjalnym preparatem ochronnym, a po zbiorach środkami konserwującymi. Chociaż zaprawianie może odbywać się różnymi metodami, to jednak zwykle stosuje się do tego specjalne urządzenia, czyli zaprawiarki do zboża. Dzięki nim prace związane z uprawą zbóż przebiegają zdecydowanie sprawniej.

Zaprawianie nasion z zastosowaniem zaprawiarek

Zaprawiarki do zboża to urządzenia, które pozwalają na równomierne naniesienie odpowiedniej ilości substancji czynnej środka ochrony roślin na powierzchnię nasion. Zaprawiać można na sucho, półsucho lub mokro w zależności od formy zaprawy. W zaprawiarkach stosuje się najczęściej zaprawy zawiesinowe lub płynne (albo proszkowe do tworzenia zawiesin).

Proces zaprawiania w specjalnym urządzeniu przebiega sprawnie i precyzyjnie, ponieważ preparat jest nakładany na nasiona będące w ruchu. Dzięki temu bardzo dobrze mieszają się z zaprawą, a produkt jest równomiernie rozprowadzony na ich powierzchni.

Zaprawianie przy użyciu zaprawiarki jest nie tylko wydajne, ale również zdecydowanie bezpieczniejsze, gdyż nasiona wraz z zaprawą przygotowywane są w zamkniętym urządzeniu. Zabieg ten nie stanowi więc żadnego zagrożenia ani dla ludzi, ani dla środowiska naturalnego. Warto jednak pamiętać, że bardzo ważne jest prawidłowe przeprowadzanie zabiegu oraz utrzymanie zaprawiarki w dobrym stanie technicznym.

Zaprawiarka do zboża – Specyfika

Jak już zostało wspomniane, zaprawiarki do zboża zwiększają wydajność, jakość i bezpieczeństwo procesu zaprawiania. Najczęściej są to urządzenia stacjonarne, a ich wydajność wynosi od ok. kilkudziesięciu lub kilkuset kilogramów ziarna na godzinę, chociaż w naszej ofercie dostępne są również zaprawiarki, które zapewniają nawet do kilkudziesięciu ton na godzinę.

 

Wydajność ich pracy decyduje o ich późniejszym zastosowaniu. Sprzęt wyróżniający się większymi parametrami używany jest m.in. w centralach nasiennych, przedsiębiorstwach usług rolniczych, a także dużych gospodarstwach rolnych o większej powierzchni użytków rolnych. Mniejsze zaprawiarki są wystarczające dla indywidualnych gospodarstw rolnych czy szkółek roślin ozdobnych itp.

Możemy wyróżnić dwa podstawowe typy zaprawiarek: porcjowe i przepływowe.

 

W urządzeniach porcjowych nasiona odmierzane są porcjami i dopiero wtedy trafiają do komory mieszania. W zaprawiarkach przepływowych dochodzi do ciągłego zaprawiania nasion, a zaprawa przepływa strumieniem w całym procesie mieszania.

Najnowszą zaprawiarką zapewniającą optymalną ochronę nasion jest MultiCoater CM firmy PETKUS. Posiada technologię zaprawiania i suszenia w jednym procesie.

Zaprawiarka do zboża PETKUS – najważniejsze zalety:

  • skuteczne suszenie aplikowanych składników aktywnych na powierzchni nasion,
  • poprawiona przyczepność składników aktywnych do powierzchni, a tym samym zmniejszone obciążenie środowiska z powodu ścierania,
  • indywidualnie regulowany strumień powietrza dla każdego etapu procesu,
  • wysuszenie nasion przez powietrze już podczas aplikacji składnika aktywnego i podczas mieszania,
  • znacznie poprawiony proces zaprawiania,
  • rezygnacja z dodatkowych suszarni po obróbce nasion,
  • certyfikat zapewniający spełnienie międzynarodowych standardów dla nasion.