sortownik ziaren i nasion

W ciągu ostatnich lat, zastosowanie sortowników optycznych stało się niezbędne w branżach związanych z przetwórstwem spożywczym, produkcją pasz, zakładach nasiennych czy nawet ogrodnictwie i indywidualnych gospodarstwach rolnych. Produkcja nasienna i spożywcza ściśle związana jest z czyszczeniem i sortowaniem nasion, dzięki czemu możemy liczyć na wysoką jakość produktów i bezproblemowe spełnianie norm związanych choćby z produkcją spożywczą.

Zbiór zboża to ważny czas w naszym kraju, jednak zbierane ziarno wymaga czasami dodatkowej obróbki. Jest niedomłócone lub kombajn nie do końca je doczyścił.

 

Zdarza się, że ziarno ulega uszkodzeniom w transporcie. Dlatego konieczne jest usunięcie połamanych, chorych, popękanych, zdeformowanych czy zepsutych nasion. Najlepiej wykorzystać do tego profesjonalny sprzęt w postaci sortownika optycznego.

 

Sortownik optyczny, pomoc w produkcji

 

W dawnych czasach sortowanie nasion odbywało się w tradycyjny sposób, ludzie przy taśmach oddzielali zdrowe nasiona od chorych i uszkodzonych. Wymagało to dużo miejsca w hali produkcyjnej oraz zatrudnienia dużej ilości pracowników.

 

Osoby te ręcznie odrzucały niedobre ziarna oraz usuwały zanieczyszczenia. A mimo wszystko był to proces nieefektywny i niezwykle czasochłonny. Proces obróbki ziaren jest dość skomplikowany i wieloetapowy. Najpierw konieczny jest transport, następnie suszenie i obróbka ziaren, sortowanie i magazynowanie.

 

Na każdym z tych etapów ważna jest dokładność i stosowanie szczególnych procedur. Dzisiaj metody segregacji produktu są o wiele bardziej rozwinięte i wykorzystanie maszyn obserwujemy na każdym etapie przetwórstwa.

 

Coraz bardziej popularne są separatory optyczne, które wykorzystujemy tam, gdzie zależy nam na dokładnym rozdzieleniu ziaren, a nie mamy możliwości podzielenia ich względem rozmiaru, wagi czy koloru, a nawet kształtu.

 

Wykorzystują one do tego sensory światła oraz kamery, które zastąpiły ludzkie oczy, a dzięki mechanizacji pozwalają na przesortowanie o wiele większej ilości produktu w krótkim czasie. To ogromne ułatwienie zwiększające wydajność produkcji.

 


Stół sortujący ZUPTOR

Nowoczesna technologia i wysoka wydajność pracy.

Stół sortujący ziarno

Zobacz produkt: Stół sortujący


Mechanizm sortowania- na czym polega?

 

Separatory można wykorzystać do sortowania między innymi nasion sezamu, nasion słonecznika, soi, kukurydzy, pszenicy, owsa, gryki, prosa, rodzynek, orzechów, migdałów, fasoli.

 

Oprogramowanie urządzenia pozwala jego operatorom na ustawienie odpowiednich parametrów w zależności od produktu, z jakim pracują. Wykorzystywane kamery trójodcieniowe wyodrębniają i odróżniają kolory podobnie jak ludzkie oko.

 

Proces sortowania rozpoczynamy od testowej próby ziarna lub nasion, które oceniane jest pod względem zanieczyszczeń, koloru, kształtu i wielkości. Jest to moment, w którym decydujemy, jakie ziarna mają zostać odrzucone. Dzięki temu ustalamy parametry dla całej partii produktu.

 

Następnie ziarno trafia do zbiornika buforowego, a później do rynny zsypowej i do przestrzeni gdzie kamera przesyła obraz do komputera. Odpowiednio wgrane sterowniki wysyłają sygnał do wyrzutników, które usuwają te elementy, które nie pasują do wcześniej ustalonych parametrów. Odrzucone ziarna trafiają do rynny na odpady. Dotykowy ekran urządzenia znacznie ułatwia operowanie maszyną i szybką analizę zbieranych danych. Maszyna jest łatwa w utrzymaniu czystości i zajmuje bardzo mało miejsca na hali, dodatkowo często jest mobilna.