Śrutowniki do zboża, zwane również rozdrabniaczami to jedna z podstawowych maszyn wykorzystywanych w hodowli zwierząt. Pozwalają na zwiększenie efektów produkcyjnych mniejszym nakładem pracy. Dzięki możliwości regulacji stopnia rozdrobnienia, można używać ich do produkcji pasz na potrzeby trzody, bydła czy drobiu.


Śrutowniki do zboża ZUPTOR

rozdrabniacz zboża - śrutownik firmy ZUPTOR

Nasze rozdrabniacze pasz to wysoka jakość wykonania, niezawodność oraz długa żywotność.

Od ponad 30 lat projektujemy i produkujemy maszyny rolnicze.

Oferta rozdrabniaczy ZUPTOR to:

Dostarczamy również szeroką gamę wyposażenia dodatkowego.


Omówimy różne rodzaje śrutowników i spróbujemy odpowiedzieć na pytanie, czym powinien charakteryzować się dobry rozdrabniacz do zboża?

Jakie wyróżniamy rodzaje rozdrabniaczy pasz?

Biorąc pod uwagę sposób mielenia ziarna, wyróżnia się:

  • Rozdrabniacz do pasz tarczowy – sprawdzi się do każdego rodzaju zboża. Możliwość regulowania stopnia rozdrobnienia ziarna sprawia, że można go używać do dowolnej hodowli zwierząt. Składa się on z dwóch współpracujących tarcz, żeliwnych lub stalowych. Podział zboża następuje w skutek ścierania i ścinania na profilowanych odpowiednio powierzchni tarcz. Minusem  tego typu urządzenia są wysokie koszty wymiany tarcz.
  • Rozdrabniacz bijakowy ssąco-tłoczący – przeznaczony jest do rozdrabniania ziaren zbóż i kukurydzy. Podział zboża następuje na skutek  jego zderzenia z bijakami znajdującymi się w komorze rozdrabniającej.  Rozdrabniacze bijakowe ssąco-tłoczące dzięki  zastosowaniu dodatkowego wentylatora odpowiadającego za zaciąg zboża i wyrzutu śruty, mają  możliwości samodzielnego poboru zboża z pryzmy lub silosu. Produkcja śruty staje się wtedy niezwykle efektywna i mało uciążliwa. Konstrukcja tych urządzeń umożliwia szybką wymianę sita w celu dobrania odpowiedniej granulacji dla danej grupy zwierząt. Biorąc pod uwagę parametry techniczne i możliwości tych urządzeń wydajność ich wynosi od 1000 kg do 3000 kg/h, a droga poboru zboża nawet do 20 metrów.
  • Rozdrabniacz bijakowy zasypowy – przeznaczony do rozdrabniania różnego rodzaju ziaren zbóż i kukurydzy. W porównaniu z rozdrabniaczami ssąco-tłoczącymi cechuje się większą wydajnością (przy zastosowaniu tych samych mocy silników wydajność wzrasta średnio o 1t/h), która w modelach o mocy 22 kW pozwala w ciągu godziny uzyskać do 4 000 kg pszenicy o wilgotności względnej na poziomie 14% i średnicy przemiału 6 mm. Tego typu urządzenia sprawdzają się w dużych mieszalniach pasz.

Dlaczego warto zakupić śrutownik

Rozdrabniacze do zboża sprawdzają się przy hodowlach zwierząt, gdzie sami chcemy mieć kontrolę nad jakością paszy, którą karmimy nasze zwierzęta. Wybór wielkości rozdrabniacza (moc silnika) uzależniamy od ilości paszy, jaką potrzebujemy. W zależności od wielkości hodowli urządzenia mogą mieć wydajność od 1000 kg/h do 4000 kg/h. O tym, który rozdrabniacz pasz będzie najlepszy dla naszej hodowli, zawsze rozmawiamy w pierwszym etapie sprzedaży, aby mieć pewność, że dobierzemy odpowiednie urządzenie. Ważne jest, żeby śrutownik był wyposażony w szereg możliwych udogodnień.

Na co należy zwrócić uwagę przy wyborze rozdrabniacza:

  • dostępność części zamiennych,
  • sposób wymiany części zamiennych,
  • łatwość w obsłudze urządzenia.