Transport ziarna - przenośnik

Dodatkowym wyposażeniem magazynów zbożowych jest system do transportu ziarna oraz jego rozładunku. Odpowiada za to szeroka gama przenośników i podnośników o wydajności od 40 do 300 t/h przeznaczonych do transportu poziomego i pionowego wszelkiego rodzaju ziarna. Stosowane głównie do napełnienia i opróżniania silosów oraz jako przenośniki we wszelkiego rodzaju drogach technologicznych (np. w procesie suszenia czy czyszczenia).  Takie urządzenia pozwalają zaoszczędzić cenny czas oraz pieniądze.

 Przenośniki do transportu ziarna to jednak nie tylko sprzęt obsługujący duże silosy i magazyny. Urządzenia do przemieszczania ziarna są potrzebne także w mniejszych gospodarstwach przechowujących zboże, a także tam, gdzie produkuje się i wykorzystuje pasze.

 

Sprawdźmy, jakie są najczęściej używane rodzaje przenośników do ziarna.

Rodzaje przenośników

Najpopularniejszymi przenośnikami stosowanymi w transporcie ziarna są urządzenia wykorzystujące różnego rodzaju cięgna. W większości przypadków są to pasy transportowe i łańcuchy. Przenośniki mogą transportować ziarno w poziomie i pionie.

 

Do poziomego transportu ziarna wykorzystywane są przenośniki:

 

Taśmowe przenośniki ziarna

Taśmowe przenośniki ziarna służą do transportowania produktów ziarnistych, takich jak: nasiona, zboża, granulaty itd. Przenośnik taśmowy jest całkowicie samo-oczyszczający. Zużycie energii jak i zużywanie materiałowe jest minimalne. W przenośniku taśmowym, taśma jest wyprofilowana w kształcie koryta, które porusza się na rolkach wspornych.

 

Takie ukształtowanie pozwala na wysoką wydajność w stosunku do szerokości taśmy.  Szerokość taśmy występuje od 300 mm do 800 mm. Z kolei długość max. do 60 mb. Przenośniki taśmowe są dostępne w wersjach zakrytych lub odkrytych, o wydajności do 400 t/h.

 

Zgarniakowe przenośniki ziarna

Zgarniakowe przenośniki ziarna są idealnym rozwiązaniem dla poziomego i lekko nachylonego transportu takich materiałów jak zboża, nasiona, granulaty itp., tam gdzie wymagany jest kompletnie zamknięty, pyłoszczelny transport.

 

Przenośniki zgarniakowe wykonane są w systemie modularnym i może być dostarczany w dokładnie wymaganych długościach, max. do 50 mb., z wydajnością  o zasięgu od  30 do 400 t/h.

Ślimakowe przenośniki ziarna

Ślimakowe przenośniki ziarna zaprojektowane są do wydajnego i niezawodnego transportu szerokiej gamy produktów rolnych i przemysłowych. Przenośnik ślimakowy do zboża – jego konstrukcja składa się z sekcji wlotowych i wylotowych, sekcji w kształcie koryta oraz z zespołu napędowego.

 

Urządzenia i dodatkowe wyposażenie są produkowane zarówno do pojedynczych przenośników jak i dla kompletnych systemów dużych projektów pod klucz. Wydajność urządzenia jest zmienna i zależna od różnych czynników, tj. model, rozmiar, wypełnienie, materiał itd., maksymalnie do 40 t/h.

Podnośniki do transportu ziarna

Do pionowego transportu ziarna wykorzystywane są podnośniki kubełkowe. Przeznaczone do pionowego transportu produktów, takich jak ziarno czy granulaty, na wysokość max. 35 m.

 

Urządzenie to wyróżnia się wysoką trwałością, bezpieczeństwem pracy oraz niskim zużyciem energii w stosunku do wydajności.  Podnośniki kubełkowe są dostępny o wydajnością od 10 do 400 t/h. Podnośnik kubełkowy jest wykonany z bardzo trwałego materiału i może być zainstalowany zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz budynku. Urządzenia są dostarczane w łatwych do montażu sekcjach modułowych ocynkowanych, lub alternatywnie malowanych.