zboże na polu

Zbiór kombajnowy nie zapewnia dokładnego oczyszczenia zboża z różnego rodzaju zanieczyszczeń. Nawet nowoczesne kombajny wykazują stosunkowo niską wydajność pod tym względem. Dlatego też konieczne jest użycie w tym celu odpowiednich rozwiązań, które pozwolą na kompleksowe czyszczenie zbóż po żniwach. Jest to szczególnie ważne w przypadku dużych gospodarstw rolnych, gdyż wszelka niepotrzebna drobnica to podnosi masę zbiorów i może powodować wzrost zapotrzebowania na energię podczas procesów suszenia. Odpowiedzią na tego rodzaju problemy jest maszyna do czyszczenia zboża.

Proces oczyszczania zboża

Oczyszczanie to bardzo ważny proces przygotowania zboża po zbiorach. Ziarna zbóż po zbiorze kombajnowym nie stanowią jednorodnego materiału, gdyż znajduje się w nich wiele różnorodnych zanieczyszczeń, w tym zarówno użytecznych, jak i nieużytecznych. Do zanieczyszczeń użytecznych zaliczamy wszelkiego rodzaju poślad, czyli ziarna gorszego gatunku, chude, niedorozwinięte, porośnięte, zbutwiałe, uszkodzone itp. Może być jednak wykorzystane np. jako pasza dla zwierząt.

 

Zanieczyszczenia nieużyteczne zwykle nie nadają się do wykorzystania. Są to m.in. piasek, drobne kamienie, grudki ziemi, kawałki szkła, kawałki metaliczne, zanieczyszczenia organiczne (np. cząstki słomy, łuski, plewy, części chwastów, nasiona innych roślin) itp.

 

Proces czyszczenia ma na celu usunięcie wszelkich zanieczyszczeń i wyselekcjonowanie czystego materiału podstawowego. Na tym właśnie etapie zastosowanie znajdują maszyny do czyszczenia zboża.

Przegląd maszyn do czyszczenia zboża

Wśród dostępnych na rynku maszyn tego typu z pewnością opłaca się wybrać modele niemieckiej firmy Petkus, oferowane na rynku przez firmę ZUPTOR, o szerokim zakresie działania, których jakość pozostaje w korzystnym stosunku do ceny.

 

Stoły sortujące

Segregacja według ciężaru właściwego ziarna. Maszyny te umożliwiają czyszczenie i usuwanie nasion lub towarów konsumpcyjnych, które zostały zainfekowane mikrotoksynami lub uszkodzone przez owady, lub połamane oraz zanieczyszczone, wydajność do 10 t/h.


Stół sortujący Zuptor

Stół sortujący ziarno

Zobacz produkt: Stół sortujący


Maszyny wstępnego i dokładnego czyszczenia

Wysoki standard czyszczenia osiągają dzięki połączeniu systemu przesiewania trzema sitami i separacji powietrzem. Czyszczenie stanowi podstawę do poprawy jakości produktu.


Maszyny do czyszczenia ziarna Zuptor

Maszyna wstępnego czyszczenia ziarna ZUPTORMaszyna dokładnego czyszczenia ziarna ZUPTOR

Zobacz produkt: Maszyna wstępnego czyszczenia ziarna | Maszyna dokładnego czyszczenia ziarna


 

Zarówno duże, jak i drobne zanieczyszczenia, a także obce i łamane ziarna są ostrożnie i delikatnie oddzielane od partii nasion, wydajność od 4 do 150 t/h.

 

Kłosowniki

Obłuskują  i polerują nasiona. To specjalna maszyna, która delikatnie usuwa łupiny, ścinki, likwiduje grudki i poleruje nasiona. Jest to solidna i odporna na zużycie konstrukcja. Obracające się wałki sworzniowe pracują ze zmienną prędkością, intensywność procesu jest w ten sposób regulowana poprzez dostosowanie prędkości i prędkości przepływu.

 

Tryjery

To urządzenie, które zapewnia rozdział ziarna według ich długości, w oparciu o optymalną regulację średnicy, długości i prędkości cylindrów, a także natężenia przepływu, tryjer osiąga maksymalną jakość oddzielania produktu długiego od krótkiego, wydajność do 24 t/h.