Najważniejsze cechy wag inwentarzowych
Wagi inwentarzowe to urządzenia do precyzyjnego pomiaru masy (wagi) zwierząt hodowlanych. Oprócz dostarczania precyzyjnych wyników muszą się również cechować odpowiednią konstrukcją, umożliwiającą sprawne wykonanie ważenia trzody chlewnej czy bydła.
Specyfika wag inwentarzowych
Istotną kwestią wag inwentarzowych jest prawidłowy dobór ich wielkości do specyfiki inwentarza. Dlatego też nasza firma zapewnia klientom możliwość wykonania wagi w różnych wymiarach oraz zakresie ważenia.
Dzięki temu urządzenie będzie w pełni przystosowane do konkretnych potrzeb. Waga inwentarzowa standardowo występuje w trzech wielkościach w zależności, jaką grupę zwierząt chcemy ważyć.
Najczęściej do ważenia trzody chlewnej używa się wag WIE 500 i WIE 1000. Waga WIE 500 ma zakres ważenia do 500 kg i stosowana jest do ważenia pojedynczych sztuk. Natomiast waga WIE 1000 ma dwukrotnie większy zakres ważenia i jest stosunkowo większa. Dzięki niej możemy jednocześnie zważyć kilka sztuk zwierząt. Do ważenia bydła stosuję się wagę WIE 1500.
Posiada ona największy zakres ważenia do 1500 kg i odpowiednie gabaryty dla tej grupy zwierzą. Wszystkie wyżej wymienione wagi mogą być wykonane w ocynku lub z blachy kwasoodpornej, posiadają funkcje stabilnego pomiaru (zatrzaskiwania wyniku) oraz opcjonalnie wyposażone w bezpośrednie podłączenie do drukarki lub komputera.
Ze względu na specyfikę zastosowania, wagi inwentarzowe muszą cechować się wyjątkowo solidną i mocną konstrukcją kojca. Dla pełnego bezpieczeństwa zwierząt w wagach firmy Zuptor zastosowano antypoślizgową podłogę z blachy ryflowanej.
Bardzo ważne są także kwestie związane z odpowiednim zabezpieczeniem kojca. Trzeba więc zwrócić uwagę nie tylko na łatwość obsługi, ale również zastosowane zabezpieczenia oraz jakość materiałów użytych do produkcji wagi. Wysoki poziom wytrzymałości konstrukcji to gwarancja wieloletniego użytkowania.