rozdrabniacze zasypowe

Gospodarstwa rolne specjalizujące się w hodowli zwierząt, które posiadają własne zboże, coraz częściej decydują się na zakup urządzeń do rozdrobnienia ziarna. Wśród różnorodnej gamy urządzeń do mielenia ziarna najpopularniejsze są rozdrabniacze ssąco-tłoczące oraz rozdrabniacze zasypowe. Firma Zuptor posiada w swojej ofercie właśnie te dwa  rodzaje urządzeń.

Zasada działania rozdrabniaczy rolniczych

W rozdrabniaczu ssąco-tłoczącym, jak sama nazwa wskazuje ziarno jest samoczynnie zasysane z silosu, pryzmy lub zbiornika poprzez odpowiedni ssak (ssawka występuje w kilku rodzajach w zależności z czego ziarno jest pobierane).

 

Następnie ziarno za pomocą rur PCV transportowane jest do pierwszej komory rozdrabniacza, w której znajduje się wirnik z bijakami. W wyniku obracania się wirnika w komorze ziarno jest rozdrabniane poprzez uderzanie bijaków o ziarno. W celu uzyskania odpowiedniej frakcji (rozdrobnienia ziarna) dla poszczególnej grupy zwierząt, należy zastosować odpowiednią grubość szczelin w sicie.

 

Sito ogranicza wydostanie się ziarna przed jego rozdrobnieniem. Gdy ziarno jest już rozdrobnione dostaje się do drugiej komory, gdzie za pomocą obracającego się wirnika wentylatora przy pomocy siły wiatru transportowana jest  do mieszalnika.

 

Do zalet tego typu urządzeń należą: łatwość w obsłudze, brak konieczności dodatkowych urządzeń w celu transportowania ziarna, długa droga ssania  zboża – nawet do 20 metrów i długa droga tłoczenia śruty nawet do 7 metrów.

 

Wydajność rozdrabniaczy ssąco-tłoczących wynosi od 1 t/h do maksymalnie 3t/h i zależy od mocy zastosowanego silnika elektrycznego, odległości ziarna od urządzenia oraz rodzaju śrutowanego zboża.

 

Drugim rodzajem urządzeń produkowanych przez firmę Zuptor są rozdrabniacze zasypowe (grawitacyjne).

 

Rozdrabniacze zasypowe posiadają tylko jedną komorę, w której znajduje się wirnik z bijakami. W przeciwieństwie do rozdrabniaczy ssąco-tłoczących rozdrabniany materiał należy dostarczyć do urządzenia i z niego odebrać.

 

Przewagą tego urządzenia nad rozdrabniaczem ssąco-tłoczącym  jest  wydajność  pracy (przy zastosowaniu takiej samej mocy silnika możemy osiągnąć nawet 2-krotnie większą wydajność). Wynika to z tego że cała moc urządzenia skierowana jest na rozdrabnianie ziarna.

 

Rozdrabniacze ssąco-tłoczące i zasypowe cieszą się coraz to większym zainteresowaniem ze strony gospodarstw rolnych. Mogą współpracować z różnego rodzaju urządzeniami do produkcji paszy . Stosowane są w małych gospodarstwach jak i dużych mieszalniach pasz.